Çiçek Bakımı

ÇİÇEK BAKIMI...MERAKMI ETTİNİZ AÇELYA ÇİÇEK YİNE BEKLERİZ...
Çiçeklerimize Nasıl Bakmalıyız?
Çiçek nasıl bakılır? Çiçek bakımında nelere dikkat etmeliyiz? Bu sorular ev ya da iş yerlerinde çiçek yetiştiren kişilerin sıkça sorduğu sorular. 
Ne yaparsanız yapın, nekadar özen gösterirseniz gösterin bazen çiçekleriniz istediğiniz gibi güzel görünmeyebilir.
Onlara yeterince ilgi ve özen gösteriyor olabilirsiniz ancak her çiçeğin farklı özellikleri var. Bu da her çiçek için farklı bakım şekli demek..
Peki, onlara en uygun yeri nasıl ayarlayacağız? Evinizin içerisinde gelişigüzel bir yere bitkinizi koymamalısınız.
Çünkü her nokta onları başarılı bir şekilde büyütmek için uygun değildir. Bitkiler için seçtiğiniz mekanların bitkinin temel ihtiyaçlarını karşılaması gerekmektedir.
Bitkinin yerleştiği mekan bitki için gerekli olan ışığı almalı, yeterli nem ve uygun sıcaklık sağlamalıdır. Işık, nem ve sıcaklık sağlıklı bitki yetiştirmemin
en önemli faktörlerindendir. Çoğumuz bitkimizi pencereye çok yakın yerlere koyarız. Fakat çiçekler çok fazla güneş ışığına maruz kalırlar.çiçeklerin çoğu doğrudanışığı sevmezler.
BİTKİLER İÇİN IŞIK
Bitkilerin gerektiği şekilde gelişme ve büyümeleri için ışık çok önemlidir. Söz ettiğimiz bitkiler çok karanlık mekanlara konulduğu zaman sağlıklı bitki görünümünü 
kaybeder. Açık renkli bir duvar karşısında bitkilerin daha iyi gelişmeleri ve koyu renkli bir duvar karşısında ise kötüleşmelerinin sebebi budur. 
Eğer bitki karanlık bir yere konulmak zorunda kalırsa yapay ışık yardımı ile bu sorun çözümlenebilir.

BİTKİLER İÇİN SICAKLIK
Evlerimizde yetiştirdiğimiz salon bitkileri, her ne kadar seralardan gelmiş olsalar bile, bizim sahip olduğumuzdan daima ılık iklim kökenlidirler. 
Sürekli ve sık yer değişikliği bitkilerimiz için zararlı olacaktır. Bitkiler için ideal sıcaklık değerleri  aşağıda belirtildiği gibi olmalıdır.
27-28°C (80°F) Yüksek hava nem de salon bitkileri için maksimum sıcaklık. 22-23°C (72°F) Salon bitkilerinin büyük çoğunluğu için maksimum sıcaklık. 
15-16°C (60°F) Tropikal salon bitkiler için en düşük sıcaklık. 12-13°C (45°F) Bilinen salon bitkileri için minimum sıcaklık.
5-10°C(36°F-42°F) Dayanıklı salon bitkileri için kış sıcaklığı.

UYGUN SU MİKTARI
Bitkilerin su ihtiyacının ne zaman ve ne kadar olacağını bilebilmek için tecrübe gerekmektedir. Burada parmak uçlarınız zamanla tecrübe kazanacak ve ıslak 
(suyun topraktan sızması), orta nemli ve kuru (parmağın nem hissetmemesi) arasındaki farkı hissedecektir. Bu basit yöntemi uyguladığınız sürece günden güne fark eden 
toprak neminin derecesini ölçer hale gelebilirsiniz. Aynı zamanda saksının dibi ve altındaki tabak da sık sık kontrol edilmelidir. 
Saksının drenajı iyi yapılmalı su dipte birikmemelidir.

ÇİÇEKLERDE SAKSI NE ZAMAN DEĞİŞTRİRİLİR?
Kuralların dışına çıkılmazda saksı değiştirmek zor değildir.
Bitkinin büyümesinde göz ile görünür bir yavaşlama varsa,
Bitkinin renginde solgunluk başlarsa,
Köklerin saksının alt deliklerinden çıkması gibi bir görüntü oluşmuşsa
Saksının değiştirme zamanı gelmiştir.

DEĞİŞECEK SAKSI NASIL MOMALIDIR?
Saksıyı yeni aldıysanız 24 saat kireçsiz suda bekletmelisiniz. Eğer saksı eskiyse, içi ve dışı su altında iyice fırça ile temizlendikten sonra kullanılmalıdır. 
Temel kurallardan bir tanesi, saksı drenajının iyi olmasıdır. Çünkü saksının dip kısmında biriken su kökleri çürütebilir.

DEĞİŞTİRME İŞLEMİ
Saksının bir kenarı hafifçe sert bir yere vurularak bitkinin serbestçe saksıdan çıkması sağlanır.
Yeni saksının dip kısmındaki su akıtma deliğinin üzerine birkaç saksı kırığı konduktan sonra üzerine 3 cm kadar taze toprak konur.
Bitkinin köklerinden eski toprak silkelendikten sonra, bitki saksının ortasına gelecek şekilde oturtulur.
Kalan boşluk taze toprakla, saksının üst düzeyinde 1-2 cm boşluk kalacak şekilde doldurulup, sert bir yere vurularak toprağın sıkışması sağlanmalıdır.
Değiştirme işlemi bittikten sonra toprak tümüyle nemli duruma gelinceye değin su verilir ve güneş ışığı almayan, aydınlık ve ılık bir yere yerleştirilerek 
köklerin yeni ortamlarına uymaları sağlanır.
BUDAMA
Gövdeleri odunsu yapıda ve fazla boylanma özelliğine sahip olan salon bitkilerinin alt kısımlarından başlayarak dallanmalarını sağlamak için budama gereklidir. 
Bazı bitkiler çok uzun olarak, bazıları da enlemesine büyürler. Dikkatli bir budama sonucunda doğal şekillerini yeniden kazanabilirler. 
Budama genellikle ilkbaharda yapılır. Bazı bitkiler ise çiçekleri geçtikten sonra budanır. Büyüme döneminde daha hızlı gelişen üst sürgünleri zayıflatmak için, 
yumuşak tepe sürgünleri alma ile yan dallarının daha iyi gelişmesi ve daha bol çiçeklenmesi sağlanır. Budamada kullanılacak aletler keskin olmalıdır. 
Aksi halde kapanmayan yaralar bitkiyi çürütüp ölmelerine neden olacaktır.

Tüm bu bilgileri acelyacicek.com internet sitesinden iletişim bilgilerimizden bize ulaşın size tarif edelim.